תמונה1
הפרגון היומי

אפקט הצופה

היי חברים יקרים!

ובפינת הפרגון היומי אני רוצה לפרגן לגד נבט:

ב1964 הופיעה בכתבה המרכזית של ה”ניו יורק טיימס” ידיעה מצמררת על התקפתה ורציחתה של קיטי ג’ינובס, מנהלת בר בניו יורק.

הייחודיות במקרה המזעזע הזה היה הסיקור התקשורתי שהתמקד דווקא באי התערבות של שכניה.

“במשך יותר מחצי שעה עמדו מהצד 38 אזרחים (אח”כ התברר שהיו רק 12) מכובדים ושומרי חוק, בשעה שהתוקף פוגע בה ודוקר אותה בשלוש התקפות נפרדות” – זעקו כותרות העיתון.

הכתבה ב”ניו יורק טיימס” דרבנה את הפסיכולוגים והסוציולוגים לחקור כיצד יכול להיות שכל כך הרבה אנשים היו עדים לפשע נורא, ולא נקפו אצבע כדי לעזור. התופעה הזו מוכרת מזה שנים רבות: זהו “אפקט הצופה”.

“אפקט הצופה” קובע, בפשטות, שככל שיש יותר אנשים בזירת אירוע – כך קטן הסיכוי שמישהו מהם יעזור לקורבן. במילים אחרות: עדיף להתמוטט מהתקף לב כשמסביבך אדם אחד או שניים, מאשר חמישים איש: הסיכוי שמישהו יתנדב להציל אותך קטן יותר.

את “אפקט הצופה” קל מאוד לשחזר בניסוי מבוקר. הפסיכולוגים הכניסו שחקן לתוך קבוצה של אנשים, וביקשו ממנו להתמוטט על הרצפה ולפרפר באופן משכנע. הם מדדו כמה זמן לוקח לקבוצה לסייע לו. השעון לא משקר: ככל שמספר האנשים בקבוצה היה גבוה יותר, לקח יותר זמן עד שנמצא מתנדב שיעזור.

שתי סיבות אפשריות הועלו לתופעה הזו:

הראשונה הינה תופעת “אפקט פיזור האחריות” האומרת שכולם מחכים לאיזה אות, סימן מנחה ממישהו, שהגיע הזמן לעשות מעשה. מכיוון שכולם מחכים, חולף זמן רב יותר עד שמשהו קורה בפועל.

הסיבה האפשרית השנייה היא שככל שיש יותר אנשים מסביב, כך הולכת ופוחתת תחושת האחריות האישית של כל צופה. כל אחד אומר לעצמו “ודאי יש מישהו בקהל שהוא מוסמך יותר או מוכשר יותר ממני לטפל במצב”.

אושר/שמחה/שבירת שגרה/חום/אהבה/הערכה/מוטיבציה/הפלת מחיצות/ערבות הדדית = זה מה שהרגישו החיילים שהגעתי אליהם לביקור בבסיס אחרי שהם צחקו, למדו ונהנו מההרצאה שלי ומהצ’וקולוקים והצ’ופרים שחילקתי להם.

הפעם, מי שהתנדב לתרום להם דברים טובים כדי לשמח אותם זה איש יקר העונה לשם: גד נבט הי”ו.

מה שאותי ריגש זו הידיעה שכשאני מפרסם הודעה שאני יוצא לשמח את החיילים ומוסיף בקשה לציבור הכללי להצטרף ולעזור, זה מגיע להמון אנשים ו”אפקט הצופה” עובד כאן שעות נוספות…

ובכל זאת תמיד ישנם את אלו שבוחרים להנהיג, ליזום ולפעול בלי לתת לאף אפקט לעכב אותם מלעשות טוב ולשמח את החיילים ואת עם ישראל.

במקרה הזה מדובר בגד נבט היקר הי”ו.

אז פינת הפרגון הזו מוקדשת לך איש יקר! יהי רצון שכמו שבזכות עזרתך הספונטאנית, החיילים כל כך שמחו ונהנו – כך גם אתה תזכה שהקב”ה ישמח אותך  בשמחות של הילדים שלך בע”ה!!

גם השבוע בע”ה אגיע לבסיסים ומוצבים נוספים כדי לשמח את החיילים:

ממתקים, עוגות, שתיה, צ’וקולוקים, פיצוחים וכל דבר שיכול לשמח את החיילים יתקבל בברכה! רק תגידו מאיפה לבוא לקחת: 050-8751000.

תודה מראש לכל העוזרים והמסייעים! תבורכו! בשמחות שלכם בע”ה!

דברו איתי: 050-8751000

גיא.

 

 

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *